אחרי הסערה

גלריה ״ציאורים״
קיבוץ אורים 
הפתיחה: יום חמישי (18.6.20), שעה 19:30
שעות הגלריה: ימי שישי 20:30-19:30
שבתות 12:30-11:30
או בתיאום עם אסתי – טלפון: 054-6786432
שיח גלריה: יום שבת (4.7.20) שעה 12:00

התערוכה "אחרי הסערה" בגלריה "ציאורים" בקיבוץ אורים מציגה את יצירותיו של האמן משה כגן שנולד בעיר קרמינץ שהיתה חלק מפולין. מגיל צעיר למד ציור מציירים שבאו לצייר את עירו היפה. בשנת 1940, כגן עזב את משפחתו ונסע לעבוד כטכנאי שיניים בבקו. עם הצבא הפולני הדמוקרטי שלחם לצד הצבא האדום, לחם כסייר והשתתף בשחרור ורשה וכיבוש ברלין.
עם עלייתו ארצה בשנת 1948, כגן הצטרף כחבר לקיבוץ שמיר, שם הקים את משפחתו ועבד כרועה צאן ואחר כך במפעל האופטיקה. כגן לא למד מעולם ציור או אמנות. הוא היה אוטודידקט בארכיאולוגיה, היסטוריה, ידיעת הארץ וצמחיה, וכמובן בציור ואמנות.
סגנונו האישי הושפע מהמלחמות שבהן לקח חלק, מרצח משפחתו בשואה, נפילת בנו בשנת שירות, ממיקומו של הקיבוץ, הנופים של עמק החולה, החי, הצומח והדומם שאתם נפגש.
משה כגן היה חבר באגודת הציירים והפסלים והציג בגלריות רבות בארץ ובעולם, הוא לא הפסיק ליצור עד יומו האחרון בגיל 92.

הכניסה חופשית.
https://kibbutz.mynet.co.il/culture_art/article/HynKYf038

צבע גלילי 2

היריד הגלילי לאמנות עכשוית
אוצרת: טלי בן נון
מתחם אורט במעלה, טבריה
9.10.2014 – 15.10.2014 

70 שנה לקיבוץ שמיר - משה כגן

אוצרות: אתי נוסבאום וגלית אורן
בחדר האוכל של קיבוץ שמיר
12.9.2014 – 12.11.2014
שעות הפתיחה: כל ימות השבוע

בשנים האחרונות, משה כגן עובר לגור עם אשתו סלי בבית הסעודי 'סביון', שם הוא ממשיך לצייר מדי יום.
בין אם הוא בחברה ובין אם הוא לבד, אפשר לראות אותו יושב ליד השולחן, אוחז במכחול ובצבעי הטושים, מתמסר כל כולו לציור. בקווים עדינים ובסבלנות אין קץ, הוא טווה את פרטי הפרטים, אשר חוברים יחד לתמונת נוף קסומה:
אגם הכנרת, הר תבור, עמק החולה, ילדים משחקים ליד המים, פירות בקערה.
בציוריו החדשים הוא משלב את צבעי האקוורל הטבעיים לו, עם רישום בטושים צבעוניים, וכך יוצר ז'אנר חדש.
נושאי הציורים הם עדיין הטבע ונופיו, טבע דומם, מעט אנשים, ויחד עם זאת, יש הרגשה חזקה של התחדשות ורעננות, כאילו נקודת המבט על הנוף השתנתה: בגרות וילדות גם יחד.
הקווים המוכרים כל כך מרישומיו, לובשים כאן צבעוניות מרהיבה, המשווה לציוריו עליצות ואופטימיות 'מזמינות', לצד מורכבות חדשה. בין הקווים הבוהקים של הטושים לכתמים השקופים של צבעי המיים מתקיימים יחסי גומלין מכמה סוגים: יש את הקווים החזקים והברורים של הטושים, אשר מוסיפים טונוס, וכמו נותנים הגדרה וגבול לאגמי האקוורל המיימיים. כל זאת מבלי לפגוע בפסטורליה התמימה של הציור.
ויש גם את הנקודות נקודות של הטושים בסגנון הפויינטליסטי, אשר ביחד עם צבעי האקוורל יוצרים אפקט אימפרסיוניסטי כמעט: אור וצל, טבע דומם וטבע נושם, אנשים וטבע, גבעות ואגמים – הכל כאילו נוצר מאותה 'בראשית' של התחלקות הצבעים והתהוות המרקמים: הפירות בקערה לצד הקישוטים על הטפט בקיר, הכינרת והשתקפות הגבעות סביב לה – הכל קורץ מאותו חומר, מעין פנים רבות של אותו הדבר.
נקודות הצבע יוצרות תחושה של "זום אין", כמו ניסיון לפרק את התמונה לתבניות של פיקסלים זעירים ואז להרכיבה מחדש לשלם העולה על סך כל חלקיו.
בציורים הללו אפשר לראות את היצירתיות של משה שאינה עוצרת לרגע. גם בתור הזהב, משה כגן, האדם והאמן, ממשיך להמציא את עצמו מחדש.

ב-16.9 מתוכננת סדנת אקוורל להורים וילדים עם משה כגן, שידגים טכניקות ציור בצבעי מיים.

הכניסה חופשית

לפרטים:  
כגן, טל. 054-4273391 | kagan@shamir.org.il

טבריה והכנרת

בגלרית הבית של דונה גרציה
29.5.2014 – 9.7.2014
שעות הפתיחה: כל ימות השבוע 18:00-10:00

כגן, יליד 1922, איש קיבוץ שמיר, הוא אומן רב-פנים. ביצירתו יש מ'שם' ומ'כאן' וממה שנוצר כשמערבבים אותם: רישומים דחוסים ומטלטלים ברפידוגראף שחור על נייר לבן, הנוגעים בעברו, בייסורי החורבן ובכאב האובדן; נופי גליל מוארים, בצבעי מים, המתרפקים על 'אמא מולדת' ומתפעמים ממנה; פסיספים מרהיבים הזורעים את העבר בהווה, אבן אל אבן.
גלרית הבית של דונה גרציה, המארחת תערוכות מתחלפות שיש להן נגיעה לסיפורה של דונה גרציה, מציגה תערוכה המוקדשת לציורי צבעי המים של כגן, שמי הכנרת והחופים הסוגרים עליה, מככבים בם.
תערוכה המציגה את האמן כגן, המתבונן-האוהב-המנציח את הכנרת וסביבתה.

הכניסה חופשית 

לפרטים: מלון הבית של דונה גרציה, רח' הפרחים 3 טבריה | טל. 04-6717176 | www.donagracia.com
כגן, טל. 054-4273391 | kagan@shamir.org.il

תותח וקילשון

מוזיאון פתח תקווה לאומנות
אוצרת: סיגל קהת-קרינסקי
2006

לצפייה לחצו כאן